,,We will never quit, cause we are Metallica"

Rozhovor s prvních basákem Metallicy "Ronem McGovneyem" o úplných začátcích Metallicy! 1. část

17. června 2006 v 8:51 | shogin (webmaster) |  Rozhovory
Rozhovor s Ronem McGovneyem o garážových dnech Metallicy, o bitce Dava s Jamesem a ....
Příběh o garážových dnech Metallicy byl v průběhu let velmi skreslený. Teď můžeme poznat pravdu přímo od zdroje. Ron McGovney, první baskytarista Metallicy první rozhovor.
Kde si se poprvé střetl s Jamesem?
Ron: Poprvé jsem se s Jamesem střetl na střední škole, asi na hodinách hudby. James byl jediný chlap ve třídě, který uměl na kytaru.
Jak jste se spřátelily?
Ron: Když jsme začínali střední, bylo to v září roku 1977, každý byl v nějakém kroužku. Byli tam roztleskávačky, atleti, nějaké zbory … a potom lidi, který se jen tak flákali, bez jakékoliv sociální skupiny, víš. No a mezi nimi jsme patřily já a James. Tehdy jsem neposlouchal heavy metal, anebo hard core … ale Elvise … byl jsem velmi zničený, když umřel. Poslouchal jsem kapely, jako Doobie Brother, ZZ Top, The Eagles a podobné věci. No a Jamesova oblíbená skupina v té době byla Aerismith. Byl blázen do Stevena Tylera. A náš přítel Dave Marrs byl zas blázen do Kiss. Dave Marss, Jim Keshil, James a já jsme se spolu začali potulovat a oni si dělali srandu z hudby, kterou jsem poslouchal. Já jsem jim to vracel. Já jsem jim zas řikal, že "Kiss" jsou sračky a že "Aerosmith" jsou sračky a tak. To jsme dělali pořád, celou hodinu.
Na základní škole, měl James nějaké plány o kapele?
Ron: Na základce jsem Jamese poznal, ale nebyli jsme přátelé, až dokud jsem nepřešel na střední. Pamatuju si, že James byl v mojí skupině na vodáckém kurze. Nakreslil velký obrázek Steven Tyler na jeho sešit a já jsem mu dokreslil cigaretu na tvář, chtěl jsem ho naštvat, ale on byl v pohodě. No potom mě James dostal do hard coru, začaljsem chodit na hodiny akustické kytary a poslouchal jsem kapely, jako UFO a podobné. (Iba) jsem se chtěl naučit hrát "Dust In The Wind", anebo "Dust In The Wind". To byl můj záměr. Hráli rock/metalové cover písě … Never Say Die (Black Sabbath), Rock ´n´ roll a Communication Breakdown (Led Zeppelin), Rock Bottom & Lights Out (UFO) a Highway Star (Deep Pyrole) to byli jejich nejoblíbenějš
V jakém roce James začal přemýšlet o jeho první kapele?
Ron: Bylo to asi v druhém ročníku. Začal hrát v kapele "Obsession". James hrál na kytaru a zpíval, Jim Arnold taktéž kytara a zpěv, Ron Valoz baskytara a zpěv a jeho bratr Rich Valoz hrál na bicí.
Zpíval James písně od "Led Zeppelin"?
Ron: Jim Arnold zpíval písně od Zeppelin. James zpíval "Doctor"…"Doctor" a myslím si, že skladby od UFO. Ron Valoz zpíval Pyrole Haze. Pamatuju si, když vyšlo "Heaven & Hell" (Black Sabbath), oni to hned začali hrát a také "Scorpions" … hráli většinou na párty a tak. To bylo v roce 1978, anebo 1980 bylo nám asi 16 let.
Nebyl si fanouškem Obsession?
Ron: Ano. Chodívali jsme na jejich zkoušky v pátek a sobotu večer, které byli v domě Richa a Rona Valozovích. Bratři Valozové byli jako elektrický géniové. Měli tam všude popřepájená světla. Hráli v jejich garáže. Já a Dave Marrs jsme seděli při kontrolními panely a ovládali jsme ty světla, stroboskop a ostatní sračky. Bylo to jako velká show v malé garáži.
Jak dlouho byla kapela Obsession spolu?
Ron: Asi ro ka půl, anebo tak … Valozovy skončily. Potom James, Jim Arnold a jeho bratr Chris Arnold založily kapelu "Syrinx", ale nehráli spolu dlouho.
To bylo v té době co zemřela Jamesova máma?
Ron: Jamesova máma zemřela v roce 1980 a James se přestěhoval do domu jeho bratra v Brea. Bylo to asi 20 minut od nás. Chodil k nám přes víkendy.
Vzpomínal někdy na chorobu svojí mámy, věděli jste o tom?
Ron: Ne. Neměli jsme o tom ani představu. Potom se neukázal asi 10 dní, mysleli jsme si, že šel někam na prázdniny. Když nám řekl, že jeho mám právě zemřela, zůstali jsme v šoku. Tak si vyndal svojí skřínku a řekl, že se musí přestěhovat ke svému bratrovi.
Tak jste se viděli přez víkendy …
Ron: V té době James neměl kapelu. Odešel ze "Syrinx". James ke mně přišel domů a jamovali jsme spolu s naším kámošem Davem Marrsom. Dave se pokoušel hrát na bicí. No co jsme vyprodukovali znělo hrozně.
V posledním ročníku na střední škole byl James v další kapele, která se jmenovala "Phantom Lord". Je to tak?
Ron: Dal se do kupy s chlápíkem, který se jmenoval Hugh Tanner a založili "Phantom Lord". No ve skutečnosti to nebyla nějaká moc dobrá kapela. Nikdy nezahráli žádný koncert a neměli basáka. James říkal, že hraju na basu, já na to: "já neumím hrát na basu. Vlastně ani namám baskytaru." James na to: "Ukážu ti jak se hraje". Tak jsme koupily baskytaru a zesilovač a James mi ukázal základy. Tak jsme začali jamovat v mojí (spálni). Moje rodiče měli 3domy. Řekli mi, že v jednom z nich můžu být, protože se bude brzo bourat. Tak, když jsme končily střední školu, James a já jsme se přestěhovali do tohoto domu a upravily jsme garáž. Odizolovali jsme, James namaloval trámy na černo. Strop byl stříbrný a stěny bílé. Také jsme měli červený koberec.
To bylo v červnu roku 1981, tehdy vznikla kapela "Leather Charm?
Ron : Správně. Chvilku jsme jamovali s Hugem Tannerem. On byl dost dobrý kytarista, ale rozhodl se že bude dělat v hudebním manažmentu. Tak jsme zůstali jen já a James. Zanedlouho se k nám připojil bývalý Jamesův spolužák Jim Mulligan. On hrál na bicí. Dali jsme do novin inzerát, že hledáme kytaristu a ozval se nám chlapík, který se jmenoval Troy James. To byla sestava kapely "Leather Charm". Hráli jsme věci, od "Motley Crue", "Sweet" a také od Britské kapely, která se jmenovala "Girl" (založily ji Phil Lewis a Phil Colin). Také věco, jako "picture Life" od kapely "Scorpions", "Wrathchild and Remember Tomorrow" od "Iron Maizen" a "Slick Blck Candillac" od "Quiet Riot".
V té době James zpíval a hrál na kytaru?
Ron: Ne. On chtěl být zpěvák/frontman, tak hrál na kytaru jen Troy. Tehdy jsme udělali tři vlastní skladby. Jednou z nich byla píseň "Hit The lights", která se stala písní Metallicy, druhá byla píseň "Handsome Randím" a třetí byla píseň, která se jmenovala "Let´s Go Rock "n" roll". Kombinace riffů z písně "Handsome Randsom" a "Let´s Go Rock ,,n" roll" můžete slyšet v písni Metallicy "No Remorse". Nikdy jsme neodehráli koncert. Jim Mulligan (bubeník) se rozhodl, že začne hrát progresivní druh hudby. On byl velmi dobrý bubeník, velmi technický a myslím si, že my jsme pro něho byli tehdy až příliš heavy.
To bylo asi v půlce roku 1981. Tehdy se James setkal poprvé s Larsem?
Ron: Ano. Věřím tomu, že se oni dva dali do kupy prostřednictvím Hugha Tannera. Hugh přivedl Larse k nám, myslím si, že to bylo právě tehdy, když Troyskončil v naší kapele a James se musel vrátit zpět ke hře na kytaru. Když spolu poprvé jamovali, myslel jsem si, že je Lars nejhorší bubeník, jakého jakého jsem v životě viděl. Nedržel rytmus a v porovnání s Mulliganem, … neuměl hrát. Řekl jsem Jamesovi: "Ten chlapík je hovno". Když spolu jamovali, tak se to stále zlepšovalo, ale neměl jsem pocit, že se do toho dostane.
Pracovali jste tehdy někde?
Ron: Myslím si, že James pracoval v továrně na nálepky, která se jmenovala Steven Label Corporation v Santa fe. Zvěčiny domu nosil nálepky jako: Pozor výbušniny, anebo: vysoké napětí. Lepil to všude v naší zkušebně. Já jsem pracoval v autodílně mích rodičů. Lars byl ještě na střední, byl o ročník níž něž my. Žil dole v Nešpory Brach, tak musel chodit do Norwalk zkušet s Jamesem.
Kdy řekl Lars Jamesovi, o příležitosti být na nahrávce, jak jak založily kapelu?
Ron: Pamatuju si, James říkal, že má přijít nějaký baskytarista na konkurz. Pamatuju si, když se otevřeli dveře a viděl jsem tam toho frajera s Jamajským přízvukem. Přišel a jamovali spolu "Hit The Lights" a ostatní skladby "Leather Charm". Hrál na basu asi 2, anebo 3 týdny, ale nebyl dobrý baskytarista proto ho vyhodily. Lars koupil mašinu, abychom mohli nahrát demonahrávku. Tak to bylo James hrál na kytaru a zpíval, Lars hrál na bicí, Lloyd Grant hrál na sólovku a já na basu.
Takže Dave nenahrál první verzi "Hit The Lights", která je na albu "Metal Massacre"?
Ron: Na první sérii "Metal Massacre" hrál sólo Lloyd. Potom přišel do kapely Dave Mustaine. Pamatuju si, že Dave hrál obě sóla v písni "Hit The Lights" ale nacheli v kapele také Lloyda, který pomáhal při druhém sólu. Tak se jim to víc líbilo. No na druhém vydání "Metal Massacre" hrál sóla už Dave.

Ze slovenštiny přeložil a přepsal:
Jindra Vosecký
17.6.2005
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama