,,We will never quit, cause we are Metallica"

Květen 2006

Nástroj

28. května 2006 v 16:06 | shogin (webmaster) |  Výsledky anket
Hlasovat se mohlo od: 28.května, do: 18.června:

Kytara - 44% 43 hlasů
Hraju na více nástrojů - 22% 22 hlasů
nehraju na žádný... - 12% 12 hlasů
Basa - 9% 9 hlasů
Bicí - 7% 7 hlasů
Klavír - 5% 5 hlasů
jiný... - 0% 0 hlasů

Celkem hlasů: 98

Referát

27. května 2006 v 10:35 | shogin (webmaster) |  Historie
Tento referát jsem vypracovával do školy a dostal jsem jedničku :-). Jinak jsem pustil "Master Of Puppets".

Metallica
Tuhle kapelu znám už odmalička od bráchů, v podstatě jsem na ní vyrostl. Když si přečtete název "Metallica", můžete si pod tím představit nějakou normální metalovou skupinu, která má jen nóbl název nebo něco podobného. Není to tak! Tahle skupina nehraje jen jednoduchý metal s pár akordy a jedním rytmem bicích v každé písni a dvěma tóny basové kytary, která není ani pomalu slyšet. Tahle skupina má dlouhou historii. Když je posloucháte, dostanou vásdo tranzu, ať už balady, nebo neuvěřitelně rychlé řezavé riffy, basová, kytarová i bubenická sóla. Někdy i velmi výrazných vysokých vokálů. Její styl nezná meze - od až skoro country vypalovaček až po instrumentální písně, to je Metallica! Metallica je pravá kvalitní skupina (ovšem to je více kapel: Judas Priest, Black Sabbath…). Tahle kapela mě tak dostala že jsem o ní udělal dokonce webovou stránku (http://metallica.blog.cz) na kterou mi chodí denně stovky lidí (né že bych se chtěl vychloubat :-)).

Takže to vezmu pěkně od začátku a stručně. Pokusil jsem se sám sepsat stručnou historii kapely. Nechtěl jsem ji pouze zkopírovat odjinud z internetu, to by nemělo smysl.
Myšlenka stvoření kapely se zrodila v mysli bubeníka kapely, Larse Ulricha. Lars hrál od mala tenis a jako dospělý chtěl být profesionálním tenistou. Později, když se odstěhoval od rodiny oběvil první album Iron Maiden a začal poslouchat a sbírat metalové desky. V roce 1977 přesvědčil svojí babičku aby mu koupila bicí. V roce 1981 se Lars rozhodl že založí metalovou skupinu, tak podal inzerát na čtyři členy. Později se mu ozval James Hetfield, ale poté co mu Lars zahrál, se zklamáním odešel. Pár měsíců poté se Lars vydal na koncert skupiny "Diamond Head" a po koncertě se seznámil s jeho členy a přespal s nima v hotelu. Když jim řekl že zakládá kapelu, někdo z nich mu sdělil, že by mohl nahrát jednu píseň pro kompilaci s názvem "Metal Massacre", Lars to sdělil Jamesovi, který souhlasil a přidal se tedy k Larsovi. Potom k sobě přibrali kytaristu "Lloyda Granta" a basáka "Rona McGovneyho" a vznikla garážová skupina, kterou později Lars nazval Metallica (prý to přebral z jednoho anglického časopisu). Potom co s nima kytarista "Lloyd Grant" nahrál jednu píseň (Hit The Lights) pro kompilaci tak odešel. Kapela si našla nového kytaristu a to "Dava Mustaina." Později odešel i baskytarista "Ron McGovney" a kapela si našla nového basáka "Cliffa Burtona" což udělala dobře, protože je to podle mě jeden z nejlepších basáků co kdy žil. Cliff se stal plnohodnotným členem. V roce 1983 začal Dave Mustaine pít alkohol

mnohem víc než předtím a začal nad sebou často úplně ztrácet kontrolu, až ho Lars bez varování vyhodil. Po sléze si kapela našla kytaristu "Kirka Hammetta", který je v kapele dodnes. V té době neměla kapela skoro vůbec peníze, takže kdyby s Kirkem nesouhlasili, ani by neměli peníze na to aby mu zaplatily autobus nazpátek. V této sestavě (Lars Ulrich - bicí, James Hetfield - zpěv, doprovodná kytara, Kirk Hammett - sólová kytara, Cliff Burton - baskytara) nahrála kapela konečně své první album "Kill ´Em All", které se mělo jmenovat "Metal Up Your A**" ale jelikož měla kapela špatné studio a producenta, neměla možnost si album pojmenovat. Posléze nahrála kapela alba: Ride The Lightning (1984) a Master Of Puppets (1986), které udělalo totální převrat v jejich kariéře a dodnes je to často nejoblíbenější album fanoušků. Bohužel je to ale poslední album pro "Cliffa Burtona", který 27. září
1986 tragicky zemře při autonehodě autobusu když se kapela vrací s turné. Vypadá to na rozpad kapely ale nakonec se asi dva měsíce potom najde nový basák a to "Jason Newsted". S Jasonem nahraje kapela 4 alba a 2 koncertní: Metallica (Black Album) (1991), Live S***: Binge a Purge - Mexico City 1993, Load (1996), Reload (1997), Garage Inc. (1998) a S a M (1998), což je koncert na kterém hraje Metallica se symfonickým orchestrem. V roce 2001 Jason odchází z kapely kvůli neshodám a hádkám s Jamesem Hetfieldem, prý také kvůli křivé páteři nebo co. Po sléze se přidá ke kapele Echobrain, ze které odejde a dnes je v kapele Voivod. V roce cca 2001 začíná kapela nahrávat nové album, na kterém jim jako záskok basuje producent "Bob Rock". V roce 2001, 2002 nebo 2003 odchází James Hetfield na léčení kvůli alkoholu. Nakonec kapela najde basáka "Roba Trujilla", který je v kapele dodnes a nahrává album "St. Anger" (2003). Po této desce kapela vyjíždí po dvou letech nečinnosti na velké turné a sklidí velký úspěch, i když se album St. Anger stane velmi kritizovaným albem mnohých fanoušků, kvůli upravenému zvuku a absenci kytarových sól. Tento rok kapela dokonce doprovázela skupinu Black Sabbath na slavnosti jejich výročí a zahrála jejich dá se číct posvátnou píseň "Iron Man.". Ke kytarovým sólům se kapela chystá vrátit, ale jestli to je pravda, se dozvíme až na dalším albu. Doufám, že také brzy přijedou do Prahy. Metallica je podle mě prostě nejlepší skupina na světě!!!
Aktuální sestava je takováhle:
James Hetfield - zpěv, kytara (od roku 1981 zakladatel)
Lars Ulrich - bicí (od roku 1981 hlavní zakladatel)
Kirk Hammett - sólová kytara (od roku 1983)
Robert Trujillo - baskytara (od roku 2003)
Diskografie:
CD:
Kill ´Em All (1983)
Ride The Lightning (1984)
Master Of Puppets (1986)
...And Justice For All (1988)
Metallica (Black Album) (1991)
Load (1996)
Reload (1997)
Garage Inc. (1998)
S & M (1998) (živé vystoupení s orchestrem)
St. Anger (2003)
DVD:
Cliff ´Em All (1987)
2 of One (1989)
A Year and a half in the life of Metallica (natáčení alba Metallica (1992)
Live S***: Binge and Purge (1993)
Cunning Stunts (1998)
S & M (1999)
Some Kind Of Monster (2004)

Sepsal:Jindra Vosecký

6.B.

16.5.2006.Oprava pravopisných chyb:Bratr

Jakub Vosecký

Metallica má už přibližně 15 skladeb!!!

26. května 2006 v 22:19 | shogin (webmaster) |  Novinky
Kirk Hammett říkal v rozhovoru pro Artisan News Service, že má Metallica napsaných "přibližně patnáct skladeb" pro připravované album, které doufejme, vyjde na začátku roku 2007.

Kirk: "Celý proces je ještě v raném studiu. Máme přibližně patnáct skladeb a chystáme se skládat další, až dokud nebudem mít pocit, že máme tucet nejlepších skladeb a ty si vezmeme do studia. A potom se k nám přidá Rick (Rubin, producent) a bude dělat svoje věci. Ale stále je ještě velmi brzo, jedoduše píšeme hudbu a pokračujeme velmi dobře. Někdy složíme dvě anebo tři skladby za týden, což je skvělé. Jsme ve studiu jen my čtyři, je to úplně jiné."

James Hetfield taktéž mluvil s Artisan News Service o přípravách alba a o spolupráci s Rickem Rubinem:

"Rick neni ve studiu každý den. Je tam, když ho potřebujeme, jinak lítáme sami. Je to velký rozdíl oproti poslednímu albu. "St. Anger", to byli hodiny a hodiny hádání, dohadování se co se děje, co se bude dít, a co se stane potom - všechno tohle a ještě jsme tam měli také podporu. Teď jsme v tom v podstatě úplně sami, cítíme se svobodní a je to velmi příjemné. Nejsme pod tlakem. Cítíme se dobře. Někdy jsme trochu nesoustředený, proto jednou za čas musíme být přísnější, aby každý dělal to, co má."

Krátké videozáznamy z obou rozhovorů si můžete stáhnout zde:

Kirk Hammett (video - VMW - 2.18 MB)
James Hetfield (video - VMW - 3.24 MB)

zdroj: www.metallica.cz


Nothing Else Matters...

18. května 2006 v 21:54 | shogin (webmaster) |  Zajímavosti
Je něco kolem desátý, já se chystám spát, ale rozhodnu se že si pustím ještě na ukončení dne "Nothing Else Matters", né že bych tuto píseň dlouho neslyšel to ne, ale tentokrát mi přišla velmi vymakaná a strašně jsem se zaposlouchal jako často předtím. Je to jedna podle mně z nejsmutnějších a nejklidnějších písní vůbec (The Unforgiven, Fade To Black). Když tuto píseň slyším úplně si promítnu celé dění Metallicy. James napsal tuto píseň od srdce, je v ní úplně popsáno celé dění Metallicy od roku 1981 do současnosti (hlavně hudebně). Zajímali by mě vaše názory na tuto píseň a co si o ní myslíte, protože takovouhle píseň jentak někdo nenapíše. Jamesovo sólo je sice jednoduché ale vnese do písně pestré a opět smutné, klidné ale přesto krásné zakončení. Je to možná první píseň od Metallicy, která mě dostala už když mi bylo asi 5 nebo 6 a do teďka jí poslouchám velmi čast, nedá se oposlouchat! To nejsou bláboli, mluvim pravdu, kdybych mohl bych tu ještě dost dlouho mluvit jak mě tahle píseň dostala, je to skvělá relaksace a samozřejmě skvělá píseň (jako všechny od Metallicy)!!!

,,So close no matter how far
ouldn't be much more from the heart
forever trusting who we are
no nothing else matters"
James Hetfield 1991
Shogin (webmaster)
18.5.2005

VELIKÁ OMLUVA!

16. května 2006 v 21:09 | shogin (webmaster) |  Novinky
JELIKOŽ MĚL DNES SYSTÉM BLOG.CZ NĚJAKÝ VÝPADEK, TAK SE OMYLEM SMAZALI NĚKTERÉ Z KOMENTÁŘŮ, NENÍ TO MOJE VINA ALE PŘESTO SE OMLOUVÁM, A PROSIL BYCH DOTYČNÉ ABY NAPSALI MYŠLENKU (POKUD CHTĚJÍ), KTEROU MI CHTĚLI ZDĚLIT, NEBO NĚKOMU NA STRÁNCE, ABY JÍ USKUTEČNILY ZNOVU. DĚKUJI ZA POCHOPENÍ!!!

Jaký typ koncertu vám vyhovuje více?

16. května 2006 v 21:01 | shogin (webmaster) |  Výsledky anket
Hlasovat se mohlo od: 16.5.2006 do: 22.12.2006:

open-air (koncert na stadiónu) - 70% 147 hlasů
koncert v hale - 30% 62 hlasů

celkem hlasů - 209
open-air (koncert na stadiónu)70 % (147 hlasy)70 %147 hlasy
koncert v hale30 % (62 hlasy)30 %62 hlasy

Všechny sestavy Metallicy

14. května 2006 v 8:36 | shogin (webmaster) |  Bývalí členové
Říjen 1981/Leden 1982:

James Hetfield - zpěv, kytara
Lars Ulrich - bicí
Lloyd Grant, Dave Mustaine - kytara
Ron McGovney - baskytara

První sestava Metallicy, kdy ještě nezahrála ani jeden koncert.

Leden 1982/Duben 1982:
James Hetfield - zpěv
Lars Ulrich - bicí
Dave Mustaine - kytara
Ron McGovney - baskytara
Duben 1982/Listopad 1982:
James Hetfield - zpěv, kytara
Lars Ulrich - bicí
Dave Mustaine - kytara, zpěv
Ron McGovney - baskytara
Prosinec 1982/Duben 1983:
James Hetfield - zpěv, kytara
Lars Ulrich - bicí
Dave Mustaine - kytara
Cliff Burton - baskytara
Duben 1983/17.září 1986:
James Hetfield - zpěv, kytara
Lars Ulrich - bicí
Kirk Hammett - kytara
Cliff Burton - baskytara
Říjen 1986/Leden 2001:
James Hetfield - zpěv, kytara
Lars Ulrich - bicí
Kirk Hammett - kytara
Jason Newsted - baskytara

Leden 2001/Duben 2001:
James Hetfield - zpěv, kytara
Lars Ulrich - bicí
Kirk Hammett - kytara
Duben 2001/Únor 2003:
James Hetfield - zpěv, kytara
Lars Ulrich - bicí
Kirk Hammett - kytara
Bob Rock - baskytara (zároveň také producent)
Únor 2003/současnost:
James Hetfield - zpěv, kytara
Lars Ulrich - bicí
Kirk Hammett - kytara
Robert Trujillo - baskytara

Pre-Metallica

14. května 2006 v 8:07 | shogin (webmaster) |  Zajímavosti
V tomto článku se dozvíte něco málo o skupinách před Metallicou, kde hráli členové Metallicy:

Obsession (1977):

James Hetfield - kytara, zpěv
Jim Arnold - kytara, zpěv
Ron Valoz - baskytara, zpěv
Rich Valoz - bicí

hráli převzaté věci od jiných kapel a fungovali asi rok a půl.

Syrinx (cca 1977):

James Hetfield
Jim Arnold
Chris Arnold
(podrobnější informace jsem o členech bohužel nenašel)

prý nehráli moc dlouho.

Phantom Lord (cca 1980):

James Hetfield
Hugh Tanner
(ostatní členy jsem nenašel)

Leather Charm (1981):

Nejprve:

James Hetfield - zpěv
Hugh Tanner - kytara
Ron McGovney - baskytara

Později:

James Hetfield - zpěv
Troy James - kytara
Ron McGovney - baskytara
Jim Mulligan - bicí

vlastní skladby:

Hit The Lights (později známá jako skladba Metallicy)
Handsom Ransom
Let´s Go Rock "n" Roll
(z riffů ze skladeb "Handsom Randsom" a "Let´s Go Rock "n" roll" Metallica později udělala píseň "No Remorse".)


Exodus (cca 1981/1983):

Kirkova první kapela (bližší informace jsem nenašel.)
Trauma:
Poslední skupina Cliffa Burtona před Metallicou.
Flotsam and Jetsam:
Jedna ze skupin Cliffa Burtona.

100 nejlepších rockových bubeníků

13. května 2006 v 18:29 | shogin (webmaster) |  Žebříčky
1. Neil Peart (Rush)
2. Keith Moon (Who)
3. Ginger Baker (Cream)
4. John Bonham (Led Zeppelin)
5. Terry Bozzio (Zappa, Jeff Beck)
6. Carl Palmer (ELP)
7. Bill Bruford (Yes, King Crimson)
8. Danny Carey (Tool)
9. Mike Portnoy (Dream Theater)
10. Ian Paice (Deep Purple)
11. Vinnie Colaiuta (Sting, Frank Zappa)
12. Stewart Copeland (Police)
13. Dave Lombardo (Slayer)
14. Steve Gadd (Steely Dan)
15. Tim Alexander (Primus)
16. Carter Beauford (Dave Matthews Band)
17. Simon Phillips (Toto, Jeff Beck)
18. Rod Morgenstein (Dixie Dregs, Winger)
19. Matt Cameron (Soundgarden)
20. Chad Wackerman (Zappa)
21. Mitch Mitchell (Jimi Hendrix Experience)
22. Virgil Donati (Planet X)
23. Ansley Dunbar (Jeff Beck, Whitesnake)
24. David Garibaldi (Tower Of Power)
25. Vinnie Paul (Pantera)
26. Alex Van Halen (Van Halen)
27. Mike Shrieve (Santana)
28. Phil Collins (Genesis)
29. Steve Smith (Journey)
30. Josh Freese (A Perfect Circle)
31. Max Weinberg (E Street Band)
32. Alan White (Yes)
33. Bill Ward (Black Sabbath)
34. Joey Jordison (Slipknot)
35. Tommy Aldridge (Whitesnake)
36. Carmine Appice (Beck, Bogart, Appice)
37. Stanton Moore (Galactic)
38. Hal Blaine (Elvis Presley, Beach Boys)
39. Nicko McBrain (Iron Maiden)
40. Scott Rockenfield (Queensryche)
41. Cozy Powell (Rainbow)
42. Morgan Agren (Frank Zappa)
43. Chester Thompson (Santana)
44. Jeff Porcaro (Toto)
45. Dean Castronovo (Journey)
46. Nick Mason (Pink Floyd)
47. Greg Bissonette (David Lee Roth, Satriani)
48. Ralph Humphrey (Mothers Of Invention)
49. Jimmy Chamberlain (Smashing Pumpkins)
50. Mike Bordin (Faith No More)
51. Jon Theodore (Mars Volta)
52. Mike Giles (King Crimson)
53. Ringo Starr (Beatles)
54. Zak Starkey (The Who)
55. Jeff Campitelli (Satriani)
56. Phil Ehart (Kansas)
57. Brian Mantia (Primus)
58. Kenny Aronoff (John Mellencamp)
59. Charlie Watts (Rolling Stones)
60. Lars Ulrich (Metallica)
61. Clive Bunker (Jethro Tull)
62. Mike Sus (Possessed)
63. Jason Rullo (Symphony X)
64. Dave Grohl (Scream, Nirvana)
65. Pat Mastelotto (King Crimson)
66. Ray Herrera (Fear Factory)
67. Scott Travis (Judas Priest)
68. Brann Dailor (Mastodon)
69. Roger Taylor (Queen)
70. Jose Pasillas (Incubus)
71. Earl Palmer (session man)
72. Gene Holgan (Death)
73. Joey Kramer (Aerosmith)
74. Danny Seraphine (Chicago)
75. Matt McDonough (Mudvayne)
76. BJ Wilson (Procol Harum)
77. Brian Downey (Thin Lizzy)
78. Igor Cavalera (Sepultura)
79. Jim Gordon (Derek & the Dominos)
80. Travis Barker (Blink 182)
81. Matt Sorum (The Cult, GNR)
82. Nicholas Barker (Dimmu Borgir)
83. Jim Keltner (Elvis Costello)
84. Chad Smith (RHCP)
85. John Densmore (The Doors)
86. Brad Wilk (Rage Against The Machine)
87. Mike Mangini (Extreme, Steve Vai)
88. Jack Irons (RHCP, Pearl Jam)
89. John Dolmayan (System of a Down)
90. Mark Zonder (Fate's Warning)
91. Gary Husband (Level 42)
92. Al Jackson (MG's)
93. Paul Bostaph (Slayer)
94. Taylor Hawkins (Foo Fighters)
95. Dino Danelli (Rascals)
96. Jerry Gaskill (King's X)
97. Dave Abbruzzese (Pearl Jam)
98. Van Romaine (Steve Morse Band)
99. Sean Kinney (Alice in Chains)
100. Gavin Harrison (Porcupine Tree)

1. Neil Peart (Rush)
2. John Bonham* (Led Zeppelin)
3. Carl Palmer (ELP)
4. Keith Moon* (The Who)
5. Terry Bozzio (Frank Zappa)
6. Ginger Baker (Cream)
7. Hal Blaine (Session man)
8. Danny Carey (Tool)
9. Bill Bruford (Yes, King Crimson)
10. Earl Palmer (Session man)
11. Mike Portnoy (Dream Theater)
12. Dave Lombardo (Slayer)
13. Benny Benjamin* (Funk Brothers)
14. Ian Paice (Deep Purple)
15. Carmine Appice (Vanilla Fudge)
16. Tommy Aldridge (Ozzy Osbourne)
17. Stewart Copeland (The Police)
18. Bernard Purdie (Session)
19. Vinnie Colaiuta (Zappa)
20. Jeff Porcaro* (Toto)
21. Bill Ward (Black Sabbath)
22. David Garabaldi (Tower Of Power)
23. Ainsley Dunbar (Jeff Beck)
24. Nicko McBrain (Iron Maiden)
25. Mike Shrieve (Santana)
26. Mitch Mitchell (Jimi Hendrix)
27. Steve Smith (Journey)
28. Al Jackson* (The MGs)
29. Matt Cameron (Soundgarden)
30. Tim Alexander (Primus)
31. Jim Keltner (Session man)
32. Phil Collins (Genesis)
33. Cozy Powell* (Rainbow)
34. Simon Phillips (Toto)
35. Russ Kunkel (Session man)
36. Bobby Jarzombeck (Rob Halford)
37. Carter Beauford (Dave Matthews)
38. Zigaboo Modeliste (The Meters)
39. Jimmy Chamberlain (Smashing Pumpkins)
40. Vinnie Paul (Pantera)
41. Kenny Aronoff (Session man)
42. Alan White (Yes)
43. Mike Giles (King Crimson)
44. Rod Morgenstein (Dixie Dregs)
45. Clive Bunker (Jethro Tull)
46. Mike Mangini (Extreme)
47. Ringo Starr (The Beatles)
48. Roger Hawkins (Arethra Franklin/Session Man)
49. Bobby Elliot (The Hollies)
50. Alex Van Halen (Van Halen)
51. BJ Wilson* Procul Harum)
52. Joe Franco (Good Rats)
53. Charlie Watts (Rolling Stones)
54. Virgil Donati (Planet X)
55. Roger Taylor (Queen)
56. Chad Wackerman (Zappa)
57. Topper Headon (The Clash)
58. Nick Barker (Dimmu Borgir)
59. Mick Fleetwood (Fleetwood Mac)
60. Danny Seraphine (Chicago)
61. Gene Holgan (Death)
62. John Densmore (The Doors)
63. Max Weinberg (Springsteen)
64. Jabo Starks (James Brown)
65. Lars Ulrich (Metallica)
66. Jerry Allison (Crickets)
67. Phil Ehart (Kansas)
68. Chester Thompson (Santana)
69. Matt McDonoughe (Mudvayne)
70. Dean Castronovo (Journey)
71. Jon Theodore (Mars Volta)
72. Van Romaine (Steve Morse)
73. Ralph Humphrey (Mothers Of Invention)
74. Les Lester (Los Straightjackets)
75. Brian Downey (Thin Lizzy)
76. Brann Dailor (Mastodon)
77. Dick Richards (The Comets)
78. Josh Freese (A Perfect Circle)
79. Stanton Moore (Galactic)
80. Joey Jordison (Slipknot)
81. Ron Wilson (Surfaris)
82. Jack Irons (Pearl Jam)
83. Jim Gordon (Derek And The Dominoes)
84. Nick Mason (Pink Floyd)
85. Eddie Bayers (Session man)
86. Jeff Campitelli (Joe Satriani)
87. Dave Grohl (Nirvana)
88. Bobby Rondinelli (Rainbow)
89. Chris Frantz (Talking Heads)
90. Mike Bordin (Faith No More)
91. Taylor Hawkins (Foo Fighters)
92. Lee Kerslake (Uriah Heep)
93. Phil Selway (Radiohead)
94. Vinnie Appice (Black Sabbath, Dio)
95. Scott Rockenfield (Queensryche)
96. Chad Smith (Red Hot Chilli Peppers)
97. Nick Menza (Megadeth)
98. John Dalmayan (System Of A Down)
99. Travis Barker (Blink 182)
100. Ralph Salmins (Session man)

Kirk Hammett (1999) po vydání S a M

12. května 2006 v 22:14 | shogin (webmaster) |  Rozhovory
Rozhovor s Kirkem Hamettemm z roku 1999 po vydání S a M
Jaký to byl pocit hrát s orchestrem, výběr ze všech vašich skladeb?
Kirk: Byli chvíle, kdy to bylo neuvěřitelné. Mít víc jak sto instrumentálních nástrojů, které doplňují každý riff, každou notu, to bylo super. Dostalo to naše skladby na úplně jinou úroveň. Orchestr hrál stejnou linii s mými sóly a mít tento druh interakcie na pódiu je úžasný pocit.
Jak důležitý byl Michal Kamen (dirigent) v celém tomto procesu? Můžeš přesně vysvětlit co dělal?
Kirk: On byl v centru všeho. Chlap, který to všechno vzal na svá ramena. My jsme zas dělali svoje a on se staral o ostatní. Udělal to tak, že orchestr vyzdvihl, všechno co jsme udělali. Jeho vztah a jeho způsob dělání hudby je velmi nakažlivý. On je chodící příklad potencionálního hudebníka. Jednoduše je inspirující.
Pravděpodobně respektuješ Michala Kamena?
Kirk: Michal Kamen je jeden z největších hudebníků, se kterým jsem měl tu čest pracovat.
Kamen pracuje na množství soundtracků k filmům. Ty máš rád filmy. Bavily jste se vy dva někdy o možné spolupráci?
Kirk: Ano. Řekli jsme, že spolu v budoucnosti můžeme spolupracovat. On dělá asi 15 soundtracků měsíčně. Řekl jsem mu, že jak někdy bude někoho potřebovat jako jsem já, aby mu nahrál kytaru klidně jen 15 sekundový track, jsem mu k dispozici. To by bylo úžasné.
Si někdy znepokojený postojem starých fanoušků Metallicy, který neoceňují vaší snahu, vaše úsilí, pokrok a vývoj?
Kirk: Já se nestarám o to, co si lidi myslí. Jsou to naše písně a to je podstatné. Jak se to lidem nelíbí, dobře. Mají na to právo. No my se snažíme jít stále dopředu, nechceme stát stále na tom samém místě.
Ze slovenštiny přeložil:
Shogin (webmaster)
(obrázky jsem přidal já)
12.5.2006.

James Hetfield (1999)

12. května 2006 v 21:54 | shogin (webmaster) |  Rozhovory
Rozhovor s Jamesom Hetfieldem (1999)
Pověz něco o úplně prvním turné, které jste udělali?
James: První turné bylo Raven a Metallica v Winnebagu, z východního pobřeží směrem na západ. V autobusu byl hrozný smrad, protože jsme tam strašně chlastali, zvraceli, prděli a podobně. Musel si být řádně vožralej, aby si tam spal. Stále jsme se bili o horní postel. Klimatizace se pokazila někde v Texase, takže tam bylo asi 200 stupňů, když jsme se zbudily. Chlapci z Raven, moc nepili, ale my jsme jednou opili jejich bubeníka na poslední show.
Kdo byl největší svině v autobuse?
James: Myslím si, že jsme byli všichni pěkný svině. No Lars byl trochu víc, než ostatní. Nevím, možná proto, že je Dán, anebo proto že je jedináček. No nemyslím si, že v Dánsku měi mýdlo.
Máš na to turné dobré vzpomínky?
James: Jasně. Na tom turné jsme se dost naučili. Dokonce jsme jeden koncert odehráli s Motorhead. Našli jsme si hodně přátel. Také bylo pěkné sledovat, jak naše demo obletělo krajinu a (vplývalo) na mladých, rozhněvaných Američanech.
Které bylo nejvyčerpávanější turné?
James: Nepochybně turné k černému albu "Metallica". Neměli jsme ani trochu představu že to bude trvat tak dlouho. Trvalo okolo 22 měsíců. To album bylo známé všude, proto se turnéprodlužovalo. Byl jsem rád, když to konečně skončilo. Moje tělo bylo připravené pokračovat, ale můj hlas už jen chraptěl.
Jaké to je, hrát pořád ty samé písně každou noc?
James: Vidíš jiné tváře, stále jiný lidi. Na posledním turné jsme vytáhli neuvěřitelně mnoho starého materiálu a smíchali to s novým. Přidávání jiných písní na setlist vám trochu pomůže. Ale na turné k "Load" skvělý hrát stejný setlist noc co noc. Stále se to ladilo, víš, jako když brousíš nůž. No stává se, že si hodně unavený z toho jistého setlistu a to je hodně blbé, když to na tebe příde v půlce písně.
Jak bojujete na turné z nudou?
James: Obvykle hrajeme 5 dní v týdnu, takže máme dva dny volno. Často jsme dost unavený a spíme. Záleží na tom, kde jsme a v jakém je to ročním období. V létě můžeš jít někam s přátely, anebo dělat nějaké zábavné věci, jako je vodní lyžování a podobně. V zimě jezdíme na snowboardu a také mám tu svojí rodinu, tak chodíme ven a okukujem města a tak. Většinou se nenudíme.
Bylo nějaké turné, na kterém se skoro rozpadla kapela?
James: Turné k albu "Metallica", bylo hodně zničující, ale nebyl tam nikdo, kdo by uvažoval o odchodu. My jsme nikdy nepomysleli na konec, či už při té nehodě s ohněm, moji zlomenině, anebo Kirkově operaci, když potom hrál v sedě. Když zemřel Cliff při autobusové nehodě, tehdy to k rozpadu mělo blízko. Věděl jsem, že můžeme pokračovat, ale v tom momentě jsem byl v takovém šoku, že jsem nevěděl jaká budoucnost je před námi.
Udeřil si někdy Larse?
James: Samozřejmě. Bylo to, ještě dávno v začátcích, když jsme hráli na The Troubadour v Los Angeles. Bylo to poprvé, kdy lidi chtěli přídavek. My jsme šli do zákulisí a dohodli jsme se, kterou píseň budeme hrát. No Lars začal hrát něco jiného, píseň, kterou jsme nehráli pár měsíců a já jsem zapomněl texty. Tak jsme do toho nějak zahrnuli naši pasáž a když Lars vstával od svých bicích, přišel jsem k němu, udeřl jsem ho do břicha a řekl jsem: ,,Kurva, tohle už nikdy nedělej!". Bylo hodně chvil, kdy jsem měl chuť využít svoji sílu proti němu.
Musel si nějak přemluvit, aby šel do kapely?
James: Ne, ničím. Bylo to hned po tom, co kapela začínala. Připojil se k nám necelý rok potom, co jsme začali. Když s námi hrál poprvé, hned jsme věděli že patří do kapely, tak si nemusel přemlouvat ničím.
Jakou nejhorší věc jste udělali Jasonovi?
James: Bylo to asi v Japonsku, když byl s námi Ross Halin (fotograf). Bylo to Jasonovo první turné. Řekli jsme mu, že když chceme, aby Ross Halin - nejlepší rockový fotograf s námi pracoval, musí se s ním každý vyspat. No a proto, že byl Jason nový, tak že má začít. Že my jsme to už v minulosti dělali a takové sračky. Povídal: "Kurva, jebu na vás, v žádnym případě to neudělám" (smích).
Turné, kde se chlastalo nejvíc?
James: Monster Of Rock s Van Halen, Scorpions, Dokken a Kingdom Come. To byli Jagermeisterovi dny. Stále si o tom vyprávím příběhy, jako že jsem udeřil Larse a takové sračky. No taky že jo, já si to nepamatuju, nevzpomínám si na nic. Celou dobu jsme byli opilý. Stále se tam chlastalo a byli to kurva dobré časy.
Proč si přestal pít?
James: Byl jsem už dost unavený s toho co následovalo druhý den. Bylo mi zle a byl jsem strašně unaveném. Bylo k hovnu.
Pověz nějaký pěkný příběh o faninkách?James: Jednou jsme měli ve sprše osm holek. Věnovala se jim tam celá skupina, ó kurva.
Zdá se, že Dave Mustaine sebral plnou zodpovědnost, za chování když byl v Metallica. Jak se díváš na ty časy a chtěl by si ho nějak odškodnit?
James: Tak, nebyli jsme ani nepřátelé a ani přátelé. A myslím si, že nejlepší bude v tom pokračovat. Když se vrátím zpět v čase, všichni jsme byli vožralý a měli jsme se dobře, ale on zacházel příliš daleko. Bral všechno na lehkou váhu a zacházel až příliš daleko včetně alkoholu a drog. Poslal mojí dcerce Cali pěkný dáreček k narozeninám a to od něho bylo pěkné. Není mezi námi žádné nepřátelství, tak jako to bylo před 16 lety. On dělá svoje věci a my naše.

Přeložil ze slovenštiny:
Shogin (webmaster)
(obrázky jsem přidal já)
12.5.2006

Popis písní Reload

12. května 2006 v 12:49 | shogin (webmaster) |  Popis písní

Fuel (Hetfield, Ulrich, Hammett):


Tato skladba byla prvním singlem alba Reload.

Demo:
Demonahrávka s názvem "Fuel for Fire" byla nahrána z roku 1995
s odlišným textem než "Fuel".

Videohry:
Electronic Arts vydali z roku 1999 hru "Hot Wheels Turbo" pro Nintendo
64 a Play Station, pričemž hra pro Playstation obsahovala skladbu "Fuel".

Fuel na ledě:
Tým NHL Philadelphia Flayer používal tuhle skladbu před každým domácím
střetnutím mnoho sezón. Fuel se pouštěl i před a po přestávkách.

Podstata písně:
Je to o lidech, kteří touží řídit svoje auto příliš rychle a nebo si rychle užívat život.

The Memory Remains (Hetfield, Ulrich):

Je to prvni skladba z Reload nahraná naživo ještě před vydáním. Je to taky singl k tomuto albu.

Koncerty:
Skladba byla poprvé zahrána v Noblesville 2.7.1996 - rok před vydáním alba Reload.
Jednou vystoupila spolu s Metallicou herečka Marianne faithfull 6.12.1997 v New Yorku.

Inspirace skladby:
Metallicu inspiroval film "Sunset Boulevard", který je o celebritě, která po pádě stratí svoji pamět
a stále si myslí, že je slavná.

Videoklip:
Byl nahraný v Los Angeles 20-21.10.1997. Premiéru měl na MTV 15.11.1997.

Podstata písně:
Je to o osobě, která se snaží udržovat život v kráse, přičemž stratí kontrolu nad realitou.

Devil´s Dance (Hetfield, Ulrich):

Koncerty:
Skladba byla zahraná ještě před vydáním alba Reload. Bylo to 23.8.1995

Podstata písně:
Je to o ďáblovu pokusu, aby jej někdo následoval.

The Unforgiven II (Hetfield, Ulrich, Hammett):

Skladba navazuje na "The Unforgiven" z albumu Metallica. Je to druhý singl z alba Reload Naživo:
Skladba byla zahraná jen na "1997 Billboard Music Awards" v Las Vegas a na "American Music Awards 1998".

Videoklip:
Videoklip měl premiéru na MTV 28.1.1998

Better Than You (Hetfield, Ulrich):

Demo:
Demonahrávka měla název "Better".

Grammy:
Díky této skladbě získala Metallica Grammy v kategorii "nejlepší metalový počin."

Podstata písně:
Je to o někom, kdo je posedlý bojem, aby byl lepší než kdokoli jiný.

Slither (Hetfield, Ulrich, Hammett):

Demo:
Demonahrávka měla název "Fishtank".

Koncerty:
Tato skladba nebyla odehrána na žádném koncertě.
Píseň je o chlapovi, kterej ze sebe dělá celej život šaška aby si vidělal peníze a byl bohatej.
Carpe Diem Baby (Hetfield, Ulrich, Hammett):

"Carpe diem" je latinský výraz, který znamená "zmocnit se dna", nebo v jiném překladě "užívej dne.

Demo:
Demo bylo nazvané "Skipmy" a bylo nahrané 2.3.1995.

Jedna z mála písní ve které hraje kytarové sólo James Hetfield.

Bad Seed (Hetfield, Ulrich, Hammett):

Koncerty:
V minulosti se na koncertech hrávala jamovaná verze.

Podstata písně:
Tato skladba poukazuje na biblický příběh o Adamovi a Evě.
"Off the veil, stand reviled"(Odhalili se, zůstali odhalení): Potom, co Adam s Evou snědli ovoce ze stromu moudrosti, uskutečnili pravdu a poznali hanbu, strach a bolest.

Where The Wild Things Are (Hetfield, Ulrich, Newsted):

Demo:
Skladba měla název "Martini"

Inspirace:
Je to o tom, jaký je v současnosti svět a o tom, jak se mladí lidi dokážou pobít pro každou sprostou věc.

Třetí píseň, kterou složil Jason Newsted.

Prince Charming (Hetfield, Ulrich)

Demo:
Skladba měla původní název "drivin"

Podstata písně:
Je to o někom, kdo byl odmítnut vlastními rodiči a je naštvaný na svoji matku k vůli tomu, jak s ním zacházela.


Low Man´s Lyric (Hetfield, Ulrich):

Koncerty:
Poprvé se tato píseň hrála 18.10.1997 v San Franciscu. V akustické verzi se občas hrála i na turné
"Poor Touring Me 97" a "Re-Touring Me 98". Metallica ji zahrála i na MTV "Reload, Rehearse and Request"
21. 3. 1998 v San Franciscu.

Demo:
Bylo nahrané 30.10.1995 a mělo název "Mine eyes".

Podstata:
Píseň je o bezdomovcích.

Attitude (Hetfield, Ulrich):

Demo:
Původní název byl "Lenny" a "Sweat".

Podstata písně:
Skladba popisuje postoj, který praví: "Mám pokušení spravit něco rebelantského - co je zlého na tom, že chceme mít zábavu?".

Fixxxer (Hetfield, Ulrich, Hammett):

Skladba je stuktůrou a dělkou podobná písní "The Outlaw Torn" z alba Load.

Podstata písně:
Skladba popisuje způsob, jak může osoba trpět fyzické a psychické bolesti od jeho otce (v náboženství od boha).
Ze slovenštiny přeložil: Chang Lee
Upravil: Shogin (webmaster)
12.5.2006.

Praha 1996

12. května 2006 v 12:28 | shogin (webmaster) |  Setlisty
Sportovní Hala 9.9.1996:

01: So What!
02: Creeping Death
03: Sad But True
04: Ain´t My Bitch
05: Whiplash
06: Bleeding Me
07: King Nothing
08: One
09: 2 x 4
10: Wasting My Hate
11: Bass/Guitar doodle
12: Nothing Else Matters
13: Until It Sleeps
14: For Whom The Bell Tolls
15: Wherever I May Roam
16: Fade To Black
17: Kill/Ride Medley
18: The Shortest Straw
19: Master Of Puppets
20: Enter Sandman
21: Last Caress
22: Breadfan
23: Overkill

10. nejlepších kytaristů

12. května 2006 v 8:51 | shogin (webmaster) |  Žebříčky
Našel jsem ještě jeden žebříček a ten se mi zalíbil nejvíce:

1: Hendrix
2: Kirk Hammett
3: Steve Vai
4: Eric Clapton
5: David Gilmour
6: Slash
7: Jimmi Page
8: Mark knopfler
9: Van Halen
10: B.B King

až na to že tam neni James :-(.

Žebříčky nejlepších kytaristů na světě. - 3. část

12. května 2006 v 8:45 | shogin (webmaster) |  Žebříčky
101. Doug Aldrich - Burning Rain, Dio, Whitesnake, Solo
102. Michael Romeo - Symphony X
103. Vernon Reid - Living Colour
104. Gary Richrath - REO Speedwagon, Solo
105. Link Wray - Link Wray and his Ace-Men
106. Allen Collins* - Lynyrd Skynyrd
107. Larry "Ler" Lalonde - Primus
108. Randy Bachmann - Guess Who, BTO
109. Jeff Healy - Jeff Healy Band
110. Greg Howe - Solo
111. Dave Navarro - Janes Addiction
112. Scott Gorham - Thin Lizzy
113. Ted Nugent - Ambouy Dukes, Damn Yankees, Solo,
114. Vivian Campbell - Dio, Whitesnake, Def Leppard
115. Paul Kossoff* - Free, Back Street Crawler
116. Ritchie Kotzen - Poison, Mr Big, Solo
117. Brian Robertson - Thin Lizzy, Motorhead
118. Andy Summers - Police
119. John Sykes - Blue Murder, Whitesnake, Thin Lizzy
120. Scotty Moore - Elvis Presley
121. Gary Rossington - Lynyrd Skynyrd, Rossington Band
122. Ty Tabor - Kings X, Jelly Bean, Poundhound, Jughead, Platypus
123. John Fogerty - CCR, Solo
124. Ron Wood - Faces, Rolling Stones
125. Ace Frehley - Kiss
126. Akira Takasaki - Loudness, Lazy
127. Michael Wilton - Queensryche
128. Cliff Gallup* - Gene Vincent's Blue Caps
129. Richie Sambora - Bon Jovi
130. George Lynch - Dokken, Lynch Mob
131. Reb Beach - Winger, Dokken
132. Nick Drake* - Solo
133. Tommy Bolin* - James Gang, Deep Purple
134. Kerry King - Slayer
135. Thurston Moore - Sonic Youth
136. Harry Cody - Shotgun Messiah
137. Lowell George* - Little Feat
138. Tracii Gunns - Guns N Roses, L.A. Guns
139. Tom Scholz - Boston
140. Buck Dharma - Blue Oyster Cult
141. Jorma Kaukonen - Jefferson Airplane, Hot Tuna
142. Richard Thompson - Fairport Convention, Solo
143. Trey Anastasio - Phish
144. Janick Gers - Iron Maiden
145. Mick Box - Uriah Heep
146. Johnny Marr - Smiths, Electronic, Johnny Marr & The Healers
147. Blues Saraceno - Poison, Solo
148. Lowman Pauling* - "5" Royales
149. Timo Tolkki - Stratovarius
150. Mike Einziger - Incubus
151. John Christ - Danzig
152. Jonny Greenwood - Radiohead
153. Phil Collen - Def Leppard
154. Andy Timmons - Danger Danger, Ceili Rain
155. Steve Gaines* - Lynyrd Skynyrd
156. Ron Asheton - Iggy Pop, Stooges
157. James Burton - Ricky Nelson, Elvis Presley
158. Mark Kendall - Great White
159. Lindsey Buckingham - Fleetwood Mac
160. Jennifer Batten - Jeff Beck, Michael Jackson, Solo
161. Matthias Jabs - Scorpions
162. Carl Perkins* - Solo
163. Wayne Kramer - MC5
164. Nils Lofgren - E Street Band
165. Michael Sweet - Stryper
166. Robbie Robertson - The Band, Solo
167. Frank Hannon - Tesla
168. Trevor Rabin - Yes
169. Brian Setzer - Stray Cats, The Brian Setzer Orchestra
170. Martin Barre - Jethro Tull
171. Kim Thayil - Soundgarden
172. Pat Travers - Pat Travers Band
173. Dave Mustaine - Metallica, Megadeth
174. Rik Emmitt - Triumph
175. Eddie Cochran* - Solo
176. Frank Marino - Mahogany Rush
177. Justin Hayward - Moody Blues, Solo
178. Tommy Skeoch - Tesla
179. Warren DeMartini - Ratt
180. Syd Barrett - Pink Floyd
181. Don Felder - Eagles
182. The Edge - U2
183. Brad Gillis - Night Ranger, Ozzy
184. Andy Powell - Wishbone Ash
185. Mick Mars - Motley Crue
186. Billy Duffy - The Cult
187. Randy California* - Spirit
188. Eric Bell - Thin Lizzy
189. Lita Ford - The Runaways, Solo
190. Jeff Hanneman - Slayer
191. Mick Jones - Foreigner
192. Stone Gossard - Pearl Jam, Temple of the Dog
193. Duane Eddy - Solo
194. Mike Campbell - Tom Petty/ Heartbreakers
195. Glen Buxton* - Alice Cooper
196. Daron Malakian - System Of A Down
197. Steven Stills - Buffalo Springfield, CSN&Y, Solo
198. Roger McGuinn - Byrds, Solo
199. J. Mascis - Dinosaur Junior, The Fog
200. James Hetfield - Metallica

Žebříčky nejlepších kytaristů na světě. - 2. část

12. května 2006 v 8:44 | shogin (webmaster) |  Žebříčky
Tohle jsou žebříčky nejlepších kytaristů na světě, kterém jsem našel já a Illidan na internetu.
200:

1. Jimi Hendrix* - Jimi Hendrix Experience
2. Eric Clapton - Yardbirds, Cream, Derek & The Dominos, Solo
3. Jimmy Page - Yardbirds, Led Zeppelin, The Firm
4. Jeff Beck - Yardbirds, Jeff Beck Group, Solo
5. Eddie Van Halen - Van Halen
6. Stevie Ray Vaughan* - Stevie Ray Vaughan & Double Trouble
7. Joe Satriani - Solo
8. Ritchie Blackmore - Deep Purple, Rainbow, Blackmores Night
9. Steve Vai - David Lee Roth, Whitesnake, Solo
10. David Gilmour - Pink Floyd, Solo
11. John Petrucci - Dream Theater, Liquid Tension Experiment
12. Randy Rhoads* - Quiet Riot, Ozzy
13. Allan Holdsworth - Solo
14. Paul Gilbert - Mr. Big, Racer X, Solo
15. Yngwie Malmsteen - Rising Force, Solo
16. Phil Keaggy - Glass Harp, Solo
17. Jason Becker - Cacophony, David Lee Roth Band, Solo
18. John Mclaughlin- Mahavishnu Orchestra
19. Duane Allman* - Allman Brothers Band, Derek & the Dominos
20. Chuck Berry - Solo
21. Eric Johnson - Solo
22. Steve Howe - Yes, Solo
23. Neal Schon - Santana, Journey, Solo
24. Brian May - Queen
25. Gary Moore - Thin Lizzy, Colosseum II, Skid Row, Solo
26. Bo Diddley - Solo
27. Steve Morse - Deep Purple, Dixie Dregs, Steve Morse Band, Solo
28. Carlos Santana - Santana
29. Tony Iommi - Black Sabbath
30. Buckethead - Guns N' Roses, Solo
31. Mark Knopfler - Dire Straits, Solo
32. Marty Friedman - Cacophony, Megadeth, Solo
33. Nuno Bettencourt - Extreme, Mourning Widows
34. Shawn Lane* - Willy, Solo
35. Kirk Hammett - Metallica
36. Uli Jon Roth - Scorpions
37. Terry Kath* - Chicago Transit Authority
38. Alex Lifeson - Rush
39. Frank Zappa* - Mothers of Invention, Solo
40. Rory Gallagher* - Solo
41. Dimebag Darrell* - Pantera
42. Peter Green - Fleetwood Mac, Solo
43. Robin Trower - Procal Harum, Solo
44. Slash - Guns N' Roses, Velvet Revolver
45. Mick Taylor - John Mayall's Bluesbreakers, Rolling Stones
46. Robert Fripp - King Crimson
47. Tom Morello - Rage Against the Machine, Audioslave
48. Michael Schenker - Scorpions, UFO, MSG, Contraband
49. Ry Cooder - Solo
50. Angus Young - AC/DC
51. Keith Richards - Rolling Stones, Solo
52. Michael Angelo Batio - Nitro, Solo
53. John Squire - Stone Roses
54. Pete Townshend - The Who
55. Steve Hackett - Genisis
56. Zakk Wylde - Ozzy Osbourne, Black Label Society
57. George Harrison* - Beatles, Traveling Wilberys, Solo
58. Alvin Lee - Ten Years After
59. Dave Davies - Kinks
60. Jerry Cantrell - Alice In Chains, Solo
61. Steve Stevens - Billy Idol
62. Johnny Winter - Solo
63. Dickie Betts - Allman Brothers Band, Dickey Betts & Great Southern
64. John Cipollina* - Quicksilver Messenger Service
65. Kenny Wayne Shepherd - Kenny Wayne Shepherd Band
66. Steve Cropper - Booker T. & MG's/Stax sessions
67. Adrian Belew - King Crimson
68. Joe Bonamassa - Solo
69. Steve Lukather - Toto, Solo
70. Jerry Garcia* - Grateful Dead
71. Joe Perry - Aerosmith
72. Prince - Prince & The Revolution
73. Kim Mitchell - Max Webster, Solo
74. Adrian Smith - Iron Maiden
75. Dave Murray - Iron Maiden
76. Neil Young - Buffalo Springfield, CSNY, Solo
77. Billy Gibbons - ZZ Top
78. Tony MacAlpine - Solo
79. Mike McCready - Pearl Jam
80. Adam Jones - Tool
81. Gary Hoey - Solo
82. Leslie West - Mountain, Solo
83. Peter Frampton - Humble Pie, Frampton's Camel, Solo
84. Dick Dale - Del-Tones
85. Vito Bratta - White Lion
86. Mickey "Guitar" Baker - 50's sessions/ Mickey & Sylvia
87. John Frusciante - Red Hot Chili Peppers
88. Ronnie Montrose - Montrose, Edgar Winter Group
89. Mick Ronson* - David Bowie, Solo
90.
Roy Buchanan* - Solo
91. Warren Haynes - Allman Brothers Band, Gov't Mule
92. Vinnie Moore - Alice Cooper, Solo
93. Robbie Krieger - Doors, Solo
94. Chris DeGarmo - Queensryche
95. Jake E. Lee - Cutting Crew, Ozzy, Badlands, Solo
96. Glen Tipton - Judas Priest
97. Joe Walsh - James Gang, Eagles, Solo
98. K.K. Downing - Judas Priest
99. Eddie Hazel* - Funkadelic
100. Alex Skolnick - Testament

Žebříčky nejlepších kytaristů na světě. - 1 část

12. května 2006 v 8:42 | shogin (webmaster) |  Žebříčky
Tohle jsou žebříčky nejlepších kytaristů na světě, kterém jsem našel já a Illidan na internetu.
100:
01: Jimi Hendrix
02: Duane Allman of the Allman Brothers Band
03: B.B. King
04: Eric Clapton
05: Robert Johnson
06: Chuck Berry
07: Stevie Ray Vaughan
08: Ry Cooder
09: Jimmy Page of Led Zeppelin
10: Keith Richards of the Rolling Stones
11: Kirk Hammett of Metallica
12: Kurt Cobain of Nirvana
13: Jerry Garcia of the Grateful Dead
14: Jeff Beck
15: Carlos Santana
16: Johnny Ramone of the Ramones
17: Jack White of the White Stripes
18: John Frusciante of the Red Hot Chili Peppers
19: Richard Thompson
20: James Burton
21: George Harrison
22: Mike Bloomfield
23: Warren Haynes
24: The Edge of U2
25: Freddy King
26: Tom Morello of Rage Against the Machine and Audioslave
27: Mark Knopfler of Dire Straits
28: Stephen Stills
29: Ron Asheton of the Stooges
30: Buddy Guy
31: Dick Dale
32: John Cipollina of Quicksilver Messenger Service
33: & 34 Lee Ranaldo, Thurston Moore of Sonic Youth
35: John Fahey
36: Steve Cropper of Booker T. and the MG's
37: Bo Diddley
38: Peter Green of Fleetwood Mac
39: Brian May of Queen
40: John Fogerty of Creedence Clearwater Revival
41: Clarence White of the Byrds
42: Robert Fripp of King Crimson
43: Eddie Hazel of Funkadelic
44: Scotty Moore
45: Frank Zappa
46: Les Paul
47: T-Bone Walker
48: Joe Perry of Aerosmith
49: John McLaughlin
50: Pete Townshend
51: Paul Kossoff of Free
52: Lou Reed
53: Mickey Baker
54: Jorma Kaukonen of Jefferson Airplane
55: Ritchie Blackmore of Deep Purple
56: Tom Verlaine of Television
57: Roy Buchanan
58: Dickey Betts
59: & 60 Jonny Greenwood, Ed O'Brien of Radiohead
61: Ike Turner
62: Zoot Horn Rollo of the Magic Band
63: Danny Gatton
64: Mick Ronson
65: Hubert Sumlin
66: Vernon Reid of Living Colour
67: Link Wray
68: Jerry Miller of Moby Grape
69: Steve Howe of Yes
70: Eddie Van Halen
71: Lightnin' Hopkins
72: Joni Mitchell
73: Trey Anastasio of Phish
74: Johnny Winter
75: Adam Jones of Tool
76: Ali Farka Toure
77: Henry Vestine of Canned Heat
78: Robbie Robertson of the Band
79: Cliff Gallup of the Blue Caps (1997)
80: Robert Quine of the Voidoids
81: Derek Trucks
82: David Gilmour of Pink Floyd
83: Neil Young
84: Eddie Cochran
85: Randy Rhoads
86: Tony Iommi of Black Sabbath
87: Joan Jett
88: Dave Davies of the Kinks
89: D. Boon of the Minutemen
90: Glen Buxton of Alice Cooper
91: Robby Krieger of the Doors
92: & 93 Fred "Sonic" Smith, Wayne Kramer of the MC5
94: Bert Jansch
95: Kevin Shields of My Bloody Valentine
96: Angus Young of AC/DC
97: Robert Randolph
98: Leigh Stephens of Blue Cheer
99: Greg Ginn of Black Flag
100: Kim Thayil of Soundgarden


100 nejlepších baskytaristů na světě!

12. května 2006 v 8:13 | shogin (webmaster) |  Žebříčky
Toto je žebříček 100. nejlepších basáků na světě, který našel Illidan někde na internetu, ve kterém se umístil i Cliff Burton a Robert Trujillo.

01: James Jamerson (Funk Brothers, session man)
02: John Entwistle (The Who)
03: Larry Graham (Sly a The Family Stone)
04: Chris Squire (Yes)
05: Jack Bruce (Cream)
06: Tony Levin (King Crimson, session man)
07: Geddy Lee (Rush)
08: Paul McCartney (The Beatles)
09: Louis Johnson (Brothers Johnson, session man)
10. Anthony Jackson (session man)
11. Flea (Red Hot Chili Peppers)
12. Marcus Miller (session man)
13. Les Claypool (Primus)
14. Chuck Rainey (session man)
15. Billy Sheehan (Niacin, Mr. Big, Steve Vai)
16. Geezer Butler (Black Sabbath)
17. Will Lee (session man)
18. Michael Manring (Attention Deficit, session man)
19. Nathan East (Eric Clapton, session man)
20. Rocco Prestia (Tower Of Power)
21. John Paul Jones (Led Zeppelin)
22. Abe Laboriel (session man)
23. Stuart Hamm (Joe Satriani)
24. Donald "Duck" Dunn (The MGs)
25. Dave LaRue (Dixie Dregs)
26. Bob Babbitt (Funk Brothers, session man)
27. Phil Lesh (Grateful Dead)
28. Steve Harris (Iron Maiden)
29. Jack Casady (Jefferson Airplane, Hot Tuna)
30. Cliff Lee Burton (Metallica)
31. John Myung (Dream Theater)
32. John Deacon (Queen)
33. Willie Weeks (session man)
34. Carol Kaye (session woman)
35. Aston "Family Man" Barrett (Bob Marley & The Wailers)
36. Verdine White (Earth, Wind & Fire)
37. David Hungate (Toto, session man)
38. Robert "Kool" Bell (Kool & The Gang)
39. Joe Osborne (session man)
40. Phil Chen (Rod Stewart, session man)
41. Oteil Burbridge (Allman Brothers Band)
42. Freddie Washington (session man)
43. Nathan Watts (session man)
44. Louis Satterfield (Earth Wind & Fire, session man)
45. Andy West (Dixie Dregs)
46. Bootsy Collins (Funkadelic)
47. John Wetton (King Crimson)
48. Greg Lake (ELP)
49. Tim Bogert (Vanilla Fudge)
50. Mark King (Level 42)
51. Mike Watt (Minutemen)
52. Bernard Odum (James Brown, session man)
53. George Porter Jr. (Meters, session man)
54. Mike Gordon (Phish)
55. Bernard Edwards (Chic)
56. Ryan Martinie (Mudvayne)
57. Willie Dixon (session man)
58. Andy Fraser (Free)
59. Trey Gunn (King Crimson)
60. Dave Schools (Widespread Panic)
61. Berry Oakley (Allman Brothers Band)
62. Jerry Jemmott (session man)
63. Roger Glover (Deep Purple)
64. Bill Black (Elvis Presley)
65. "Sweet" Charles Sherrell (James Brown, session man)
66. Phil Lynott (Thin Lizzy)
67. Billy Cox (Band Of Gypsys)
68. Bruce Thomas (Elvis Costello & The Attractions)
69. Gary "Mani" Mounfield (Stone Roses)
70. Felix Pappalardi (Mountain)
71. Mike Rutherford (Genesis)
72. David Ellefson (Megadeth)
73. Matt Freeman (Rancid)
74. Ronnie Baker (MFSB)
75. John Alderete (Racer X, Mars Volta)
76. Robert Trujillo (Suicidal Tendencies, Ozzy Ozbourne, Metallica)
77. Duff McKagen (Guns N Roses)
78. Marshall Lytle (Bill Haley & The Comets)
79. Bill Gould (Faith No More)
80. Ray Pohlman (session man)
81. Me'Shell NdegéOcello (session woman, solo)
82. Doug Pinnick (King's X)
83. Tommy Cogbill (session man)
84. Glen Cornick (Jethro Tull)
85. Pino Palladino (session man)
86. Randy Coven (Steve Vai)
87. Tim Commerford (Rage Against The Machine)
88. Doug Wimbish (Living Color)
89. Thomas Miller (Symphony X)
90. Mick Karn (session man)
91. Jeff Ament (Pearl Jam)
92. Ron Wood (Jeff Beck Group)
93. Michael Lepond (Symphony X)
94. Dave Hope (Kansas)
95. Bill Wyman (Rolling Stones)
96. Leo Lyons (Ten Years After)
97. Timothy B Schmit (Eagles)
98. Rex Brown (Pantera)
99. Bobby Sheehan (Blues Traveler)
100. Tom Hamilton (Aerosmith)Učení s Kirkem Hammettem

11. května 2006 v 17:34 | shogin (webmaster)
Celé ke stažení zde!

V tomto Kirk ukazuje jak se hraje pár písní z alba Master Of Puppets, ale neukazuje vše jen úryvky, ale stojí to za to! :-)

01: Master Of Puppets
02: Welcome Home (Sanitarium)
03: Battery
04: Damage Inc.
05: The Thing That Should Not Be

Jason Newsted (1991)

11. května 2006 v 12:23 | shogin (webmaster) |  Rozhovory
Rozhovor s Jasonom Newstedem (1991) po vydání alba "Metallica"
Metallica je o mnoho víc heavy, než její předchůdci. Basy to vrátily zpět.
Jason: Rád bych to tak bral (smích). Bob Rock, strávil hodně času výpočty, jaké basové frekvence by dobře zněli s kytarami. kytary zakrývají hodně prostoru, tak jsme museli najít nějaký prostor pro basu, aby to bylo vhodné a umožňovalo to kapacitu bubnů přeniknout to. To nám zabralo nějaký čas.
Kterou basu si nejvíce používal na albu (černé album) ?
Jason: Specture (mátoha), pracovalo se mi s ní skvěle.
Použil si tuhle kytaru na všechno?
Jason: Ano. Vyskoušel jsem asi 25 různých kytar. Od P-čka, starou Thunderbirds, novou Thunderbirds, Paul Red Smiths … a tak dále. Ale Specture byla nejlepší.
Experimentoval si se snímači?
Jason: Ne, vůbec ne. měli jsme dobré konfigurace snímačů. Ale zkoušeli jsme různé struny a zesilovače. Přestal jsem používat kombinaci třech, anebo čtyřech zesilovačů. Použil jsem 18 palcový SVRs pro dolní oblast a kytarovou skřínku Marshall s Trace Elliot pro střední a vysoké věci.
Použil si svojí novou 12 strunovou basu "Hamer Mandocello"?
Jason: Ano, hrál jsem na něj různé malé kusy. Hraju také na 8-strunné basy. Mám pár těchto starých kytar a mají opravdu skvělý zvuk. Mám také 8 strunou basu Hamer. Stále jsem byl do vícestrunných věcí, proto pro mě nebylo těžké přejít na dvanáctku.
Když předeš do studia, máš už většinou všechny svoje basové části promyšlené?
Jason: Ano, v té době jsem už měl písně dost dobře promyšlené a pokoušel jsem se radši tvořit rytmickou část jako jednorozměrný zvuk.
Vím, že používáš trsátko skoro všude, ale hraješ prsty na nějakých akustických číslech?
Jason: Na pár měkkých písních, udírám několik strun prsty, a na 12 strunné basé též. Ale většinou používám trsátko. Záleží na tom, v jaké jsem pohodě.
Stojí Bob Rock za tvými správně umístěnými poklesy a stupáním?
Jason: Ó ano. Navrhl mnoho typů na tyto věci a já jsem je všechny vyzkoušel. Stále viděl o pět, anebo sedm kroků vpřed před mojím hraním. Nikdy jsem něco takového neviděl.
Jaký druh strun používáš?
Jason: Kabelka 128 do 45 na 5 strunové kytary, a 105 do 45 na klasiku.
Na turné se zdají být tvoje baskytary upravené?
Jason: Ano, vybírám si dřevo a všechno. Také design, snímače a tak.
Co se chystáš použít na turné?
Jason: Moji "Alembic" stereo basu, 4 Ampeg 300 wattové hlavy a pár starých STV 8x10 skříň.
Proč jste album nazvali "Metallica"??
Jason: Rozhodli jsme se, že to bude jednoduché. Dost dlouho jsme přemýšleli, jak to nazveme (smích). Myslím … mohli jsme ho nazvat "Five" (pět) anebo po nějaké písni. Nevim, napadá tě něco?
Přeložil ze slovenštiny:

Shogin (webmaster)

(obrázky jsem přidal já)

11.5.2006

Zdroj: www.metclub.szm.com